Eko działania w Katowicach i utworzenie poradnika „Przystosuj się!” – 2 lata od Katowice Rulebook (COP24)

Intensywne ograniczanie niskiej emisji, wymiana blisko 2300 pieców, ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, kampanie informacyjno-edukacyjne, powołanie komisji klimatu, przyjęcie uchwały Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu czy utworzenie poradnika „Przystosuj się!”. To tylko kilka przykładów z wielu działań podjętych w stolicy województwa śląskiego po podpisaniu Katowice Rulebook, które miało miejsce podczas COP 24. Dokładnie dziś (15.12) minęły dwa lata od tego wydarzenia.

Szczyt klimatyczny COP24 był wydarzeniem o znaczeniu globalnym. Oczy całego świata skierowane były wtedy na Katowice, media ze wszystkich krajów śledziły przebieg debat i czekały na decyzje w sprawie dalszych działań na rzecz klimatu. To właśnie w naszym mieście powstały konkretne wytyczne dla innych państw, znane jako Katowice Rulebook. Porozumienie, jakie zostało wypracowane podczas COP24 było możliwe dzięki merytorycznym dyskusjom i politycznym kompromisom. Zgodnie z ustaleniami, w ciągu najbliższych lat, musimy ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2°C, a docelowo do 1,5°C. W praktyce oznacza to, że do roku 2030 musimy ograniczyć emisje CO2 o ok. 45% w stosunku do 2010 r. Takie zmiany wymagają zdecydowanych działań, które należy wdrażać jak najszybciej. Dlatego, jako Katowice, możemy być dumni z efektywnych rozwiązań, jakie podejmowane są w mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że kolejne działania są w trakcie przygotowań, a jeszcze inne muszą być zintensyfikowane.

Po zakończeniu COP 24 został przyjęty „Plan adaptacji miasta Katowice do zmian klimatu do roku 2030” oraz podjęto szereg innych działań, których celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Powołano do życia komisję klimatu, przeprowadzono liczne  kampanie informacyjno-edukacyjne, jak np. #NIETRUJ, czy Dni Energii. W ramach walki z niską emisją, miasto wprowadziło dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów – w sumie wymieniono 2 293 piece, za łącznie 21,5 mln złotych. Zorganizowano przy tym cykl 35 spotkań z mieszkańcami pod hasłem „Jak Ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?”.  Katowiczanie są zachęcani do korzystania z transportu publicznego i rowerowego – w tym celu wybudowano trzy centra przesiadkowe, a do dyspozycji mieszkańców i gości są 83 stacje z ponad 660 rowerami. W celu oszczędzania wody, w mieście zainstalowano już 12 z 25 pojemników retencyjnych, których łączna pojemność wyniesie 10 000 m3. Powstała aplikacja „wCop drzewo”, dzięki której można zgłaszać miejsca nadające się do sadzenia nowych drzew; ruszyła akcja sadzenia łąk w Katowicach. Miasto postawiło także na elektromobilność. Do dyspozycji kierowców jest ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a katowicki PKM ma swoim taborze coraz więcej autobusów elektrycznych lub o najwyższych standardach emisji spalin. Powstał także specjalny poradnik „Przystosuj się!”, który ma zwiększać świadomość mieszkańców o konieczności podjęcia działań w celu przystosowania się do postępujących zmian klimatu. – To, jak będzie wyglądał klimat za kilkanaście lat, zależy od nas wszystkich. Upały, ulewy, silne wiatry i burze to efekty zmian klimatycznych, które są odczuwalne we wszystkich miastach w Polsce i na świecie, w tym w Katowicach. Musimy się wzajemnie edukować, a przede wszystkim współpracować, aby dokonać zmian i wpłynąć na polepszenie sytuacji. Dotyczy to zarówno samorządu, jak i mieszkańców Katowic. Dlatego też opracowaliśmy poradnik „Przystosuj się!”. To proste przykłady codziennych rozwiązań, które mają realny wpływ na adaptację naszego otoczenia i przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.  

Poradnik w formie papierowej dostępny będzie w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej 2 oraz w formie elektronicznej: https://www.katowice.eu/Strony/Przystosuj-si%C4%99!—poradnik.aspx